-
Kristian Hoffmann
Rock
København, DK
Date and Time
Friday, April 5th, 2019
8:00pm
Add to my CalendarAge Limit
16+
Details
Visit Mayhem this evening for a dive into some of the best acts from the Copenhagen scene of experimental/avant-garde music.
From modular and electronic soundscapes and glitch, to sound art, ambient, drone and minimal but explosive punk.
Kivig_Gniben starts out the evening with the release of thier debut album, The Bunker Sessions. 100 vinyls only, so be there.
Program:
20:00 -21:00
Kivig_Gniben (release+show)
21:15 - 21:45
RexKyed
22:00 - 22:30
Nyansapo
22:45-23:15
Shanghai Whorehouse
23:30-24:00
Never
---------
Band info:
Kivig_Gniben: (Debut vinyl release og koncert, denne aften på Mayhem). Kivig_Gniben er et kunstnerisk samarbejde mellem to garvede undergrundsmænd fra København.
Lars Kivig og Thomas Gniben har hver især igennem to årtier bevæget sig i den københavnske og udenlandske eksperimenterende undergrund. Kivig_Gniben er deres fælles projekt hvor lyd, kunst og teknik smelter sammen i en højere substans. Stilen er mørk og søgende samtidig med at være levende og foranderlig. Kivig_Gniben benytter udelukkende modular synths og hjemmelavede akustiske instrumenter til at skabe deres ofte komplekse soundscapes.
Lars Kivig, er bla. kendt for sit virke som komponist i det 23 årige Københavnske, MY BELOVED. Kivig har derudover en række andre prominente projekter som bl.a. Acorn Falling, hvor Kivig igennem 3 albums har samarbejdet med bla. Nick Cave and The Bad Seeds trommeslager, Thomas Wydler samt en masse andre Danske og Internationale kunstnere.
Thomas Gniben, er en erfaren feltoptager og har igennem mange år arbejdet primært med kassettebånd og spolebånd som medie. Hans kassettebånds collager har bla. været i fokus på Cph Dox og der har på P1 været et program dedikeret til Gniben og hans lydoptagelser. I starten af 00érne og flere år frem optrådte Gniben en hel del med det svævende og tranceskabende projekt, Havblik Audio.
https://kiviggniben.bandcamp.com/releases
RexKyed
https://soundcloud.com/infinitewaves/rex-kyed-seat-11-f
Nyansapo:
Experimentase - straight from the lab. Vi improviserer...
ikke sådan noget almindeligt musik!
Nyansapo er:
Kristian Hoffmann guitar
Lars Heiberg Andersen trommer
Shanghai whorehouse:
Præsentererer - Berlin Ronni, overkill !
Shanghai whorehouse, et lydkonceptionelt performance eksperiment siden 2001, der vil lade sig inspirere af spillestedet, Mayhems rum og energi. Det bliver efter muren Berliner nostalgi, der er plads, frihed og alt kan ske stemning.
vi vil se forstærket microlyd, en 11 årig freejazz drummer og tysk diktoplæsning i samspil med det berømte og berygtede tyskerbeat. Eksperimenttalisterne er (alfabetisk) : Buster Bo Andersen, Hannah Thea Fox Andersen, Rasmus Bauner, Andreas Oxenvad Hald, Ole Hillerup, Rune Jakobsen, Lars Kivig
https://www.facebook.com/groups/704078492947240/permalink/2216222815066126/
NEVER/Ortved & Giersing
Trommeslager Tomas Ortved (Sort Sol) og guitarist Jack Giersing (Alive With Worms mm.) som har Spilled og komponeret musik sammen de sidste 10 år.
Det er to kompetente herrer, der har prøvet lidt af hvert i musikkens tjeneste. De mødte hinanden i punkrock gruppen Alive With Worms i 2004. Da Alive With Wormsstoppede i 2011, lavede de cd-udgivelsen ”Catch”,en opfølger til Tomas Ortveds første solo album ”Sun Pistol”. ”Catch” udkom i 2012. Derefter producerede og arrangerede de et album, for kunst punkrock gruppen Phantom Pain ”Loverash”med Janine Neble i front, der udkom i 2013. Efterfølgende fik de lyst til at lave noget sammen, ud fra de erfaringer de nu havde fået, og gik straks i gang med at lave en ep under navnet Never,som udkom i 2014. Siden da har de spillet en del koncerter i primert DK.
https://www.youtube.com/watch?v=oEcv6ZTL7EY